Perun 2016

perun

Prototyp pióra Perun

W czerwcu 2015 roku zostałem zapytany o możliwość wykonania pióra forumowego na rok 2016 dla forumopiorach.net. Wiadomość ta bardzo mnie ucieszyła i oczywiście zgodziłem się na podjęcie tego wyzwania. Godziny rozmów z Radą Forum o Piórach zaowocowały powstaniem ciekawego, ascetycznego projektu. Zdecydowano się na pióro o wrzecionowatym kształcie wykonane z czarnego ebonitu i kolorowej sekcji. Pióro otrzymało nazwę Perun od słowiańskiego boga grzmotów i piorunów, którego wiązano ze znajdowanymi na polach skamielinami, nazywanymi strzałami Peruna.

Pióro bez skuwki ma 13,5 cm długości i waży 12 g, natomiast ze skuwką 15,5 cm i waży 18 g. W najszerszym miejscu pióro ma 1,4 cm. System napełniania to naboje lub konwerter, który został dołączony do każdego egzemplarza. Można używać również systemu zakraplaczowego.

Prototyp Peruna został zaprezentowany przez jednego z członków Rady Forum o Piórach na kanale youtube.

kolory sekcji

Kolory sekcji do wyboru

Zamawiający mieli do wyboru kolor sekcji spośród kilku zaproponowanych. Do wyboru były także różne rodzaje stalówek oraz skórzane etui w kolorze czarnym lub brązowym. Do każdego egzemplarza dołączony został stosowny certyfikat.

Kolory etui do wyboru

Przykładowe etui

Ostatecznie zgłosiło się 48 chętnych, zatem wraz z prototypem, który został u mnie, powstało 49 piór w wersji podstawowej. Ostatnim krokiem było grawerowanie, również wykonywane ręcznie, na zabytkowej maszynie grawerskiej firmy Pelikan, w nowo otwartym zakładzie naprawy piór wiecznych w Chorzowie.

4

Przetestowane i umyte Peruny suszące się przed wysyłką do grawerowania

Gotowe Peruny można było odbierać osobiście 9 oraz 10 kwietnia w Katowicach na największej i najciekawszej imprezie w Polsce dotyczącej piór wiecznych i wszystkiego co z nimi związane – Pen Show Poland.

 

„Wisienką na torcie” było wykonanie 5 specjalnych piór, które dopełniły i zamknęły cały projekt – 5 Perunów o odwróconej kolorystyce – korpusy były kolorowe a sekcje czarne! Kolorowe wersje posiadały numery: 49/48, 50/48, 51/48, 52/48, 53/48 oraz stosowne certyfikaty.

Na zakończenie bardzo dziękuję wszystkim, którzy mieli wkład w realizację tego projektu, a użytkownikom życzę przyjemnego pisania!

← Poprzedni wpis

Następny wpis →

1 komentarz

  1. Do dzisiaj pozostaje najlepszym piórem, jakim pisałem i piszę.